OFICJALNA STRONA JEDNOSTKI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W PTASZKOWEJ


Strona www.ptaszkowa.pl

Aktualności:


Bieżące wydarzenia związane z OSP Ptaszkowa zamieszczane są na Profilu FB Jednostki. Zapraszamy do odwiedzenia.8 stycznia 2019:

Walne Zebranie OSP

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Ptaszkowej zawiadamia i zaprasza wszystkich członków na Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2018 - które odbędzie się w sobotę, 19 stycznia br. o godzinie 16.00 - w remizie OSP. Zapraszamy!


:

Ochotnicy w hołdzie Bohaterom

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zmienił się wygląd naszej remizy OSP a także platformy widokowej na Jaworzu - zostały przystrojone w biało-czerwone barwy. Wszystko za sprawą strażaków naszej OSP i członków Klubu Honorowych Dawców Krwi działającego przy OSP, którzy w ramach obchodów rocznicowych zorganizowali Rajd pod hasłem: "Ochotnicy w hołdzie Bohaterom".

Rajd rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym i błogosławieństwem dla uczestników Rajdu. Następne etapy rajdu to:

 • miejsce śmierci Stanisława Leszczyc-Przywary gdzie zapalono znicze, złożono wiązankę kwiatów, wysłuchano życiorysu Stanisława Leszczyc-Przywary i odśpiewano Hymn Polski
 • pomnik św. Jana Pawła II przy zabytkowym kościele, gdzie dla upamiętnienia 40-tej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża zapalono znicze
 • platforma widokowa na Jaworzu gdzie umieszczono 32 metrową biało-czerwoną flagę na balustradzie platformy widokowej, a o godzinie 12-tej odpalono białe i czerwone flary a następnie odśpiewano Hymn Polski
 • obelisk poświęcony św. Janowi Pawłowi II - gdzie złożono wiązankę kwiatów i odczytano okolicznościowy wiersz autorstwa Pana Stanisława Roli
 • pamiątkowy krzyż na trasie przemarszu gdzie odmówiono modlitwę w intencji Ojczyzny i jej Bohaterów.

  Rajd zakończyło ognisko w którym uczestniczyli również turyści przechodzący trasą na wieżę widokową. Organizatorzy Rajdu dziękują wszystkim którzy przyczynili się do organizacji Rajdu a w szczególności: Parafii Ptaszkowa, Panu Stanisławowi Roli, P. Izabeli Zaczyk, PKS Jaworze oraz KGW z Ptaszkowej.

  Zdjęcia z rajdu na stronie: www.ptaszkowa.pl

 • 27 lipca 2018:

  MDP na całodobowej "służbie"

  26 lipca br. dla 22 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowano jednodniowe zgrupowanie pod hasłem: "MDP w remizie przez 24H". Podczas trwającego cała dobę zgrupowania członkowie MDP podzieleni na 3 plutony: bojowy, medyczny i gospodarczy uczestniczyli w zajęciach adekwatnych do przydziału, a więc m.in:
 • zajęcia szkoleniowe: zasady służby wewnętrznej, musztra, zachowanie się podczas pożarów i innych zdarzeń, zasady powiadamiania służb ratowniczych, zapoznanie ze sprzętem bojowym, zasady zachowania w lesie
 • zajęcia medyczne: zasady zachowania przy różnego rodzaju wypadkach losowych, zapoznanie i obsługa sprzętu do udzielania pomocy medycznej, udzielanie pierwszej pomocy
 • zajęcia gospodarcze: sprzątanie w remizie, przygotowanie posiłków, mycie naczyń itd.
  Podczas zgrupowania zaplanowano również czas na zajęcia sportowe, czy kolację w lesie przy ognisku. Podczas spędzonej w remizie nocy młodzież przeżyła m.in. nocny alarm a po pobudce odbyła poranną zaprawę.

  Dziękujemy młodzieży za udział, a opiekunom za poświęcony czas i fachowe przygotowanie zgrupowania.
  Więcej informacji i zdjęcia na stronie: http://www.ptaszkowa.pl/2018/07/27/mdp-na-calodobowej-sluzbie/

 • 7 lipca 2018:

  Poświęcenie i przekazanie samochodu dla OSP Ptaszkowa

  Ochotnicza Straż Pożarna serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Ptaszkowej na uroczyste obchody Dnia Strażaka połączone z poświęceniem i przekazaniem samochodu pożarniczego w dniu 8 lipca br. (niedziela). Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym o godzinie 14.00. Oficjalna część uroczystości na placu przy remizie OSP. Zbiórka strażaków przy remizie o godzinie – 13-tej.

  18 czerwca 2018:

  Wojewódzki sukces dziewcząt naszej OSP

  16 czerwca na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce odbyły się VI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w których udział wzięło 36 drużyn z woj. małopolskiego (18 dziewczęcych i 18 chłopięcych) wyłonionych podczas kwalifikacyjnych zawodów najpierw gminnych a następnie powiatowych. Na zawodach przeprowadzono dwie konkurencje: ćwiczenie bojowe oraz sztafetę pożarniczą, a o kolejności końcowej decydował uzyskany czas za obie konkurencje do którego doliczano ewentualne punkty karne za przekroczenie regulaminu. Nasze zespoły zaprezentowały się bardzo dobrze: miejsce II zajęła drużyna dziewcząt, a miejsce VI drużyna chłopców. Gratulujemy!
  Zdjęcia z zawodów w galerii na stronie: www.ptaszkowa.pl"

  6 czerwca 2018:

  Nasze drużyny młodzieżowe najlepsze w powiecie!

  3 czerwca br. na stadionie w Podegrodziu odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W zawodach startowało 25 drużyn w tym 14 chłopięcych i 11 dziewczęcych wyłonionych w przeprowadzonych wcześniej gminnych zawodach eliminacyjnych. Zawody obejmowały 3 konkurencje: musztrę, sztafetę pożarniczą oraz ćwiczenie bojowe. W klasyfikacji końcowej zawodów pierwsze miejsca w kategorii dziewcząt oraz chłopców zajęły nasze drużyny, a tym samym reprezentować będą powiat nowosądecki na Zawodach Wojewódzkich MDP które odbędą już 16 czerwca br. w Wieliczce.
  Zdjęcia z zawodów na stronie www.ptaszkowa.pl

  20 kwietnia 2018:

  Mamy nowy samochód pożarniczy!

  Po niezbędnych pracach modernizacyjnych przeprowadzonych w firmie „PROFIS-TECH” w Tymbarku – 18 kwietnia 2018 r. druhowie OSP Ptaszkowa odebrali zakupiony średni samochód pożarniczy marki DAF 75-270. W godzinach popołudniowych samochód zajechał przed remizę OSP gdzie oczekiwała na niego spora grupa strażaków jak i mieszkańców wsi z Ks. Proboszczem Józefem Kmakiem i Panem Sołtysem Marianem Kruczkiem na czele.

  Po koniecznych pracach przeglądowych oraz po doposażeniu w sprzęt ratowniczy samochód zostanie włączony do wyjazdów ratowniczych i gaśniczych – prawdopodobnie od dnia 1 maja br. Używany do tej pory 45 letni już samochód Mercedes będzie nam służył nadal jako tzw. drugi wyjazd.

  Wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zakupu samochodu dla naszej jednostki jeszcze raz serdecznie dziękujemy!  10 marca 2018:10 marca w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju odbyła się "Małopolska Gala Honorowego Krwiodawstwa" podsumowująca program "Ognisty Ratownik-Gorąca Krew" którego celem jest pozyskiwanie dla honorowego krwiodawstwa zorganizowanych środowisk strażaków zawodowych i ochotników. Podczas Gali wyróżnienia otrzymały firmy, jednostki i osoby ofiarnie zaangażowane w popularyzację akcji honorowego krwiodawstwa jak i osoby zaangażowane w honorowe oddawanie krwi. W gronie osób wyróżnionych jest 3 strażaków członków naszej OSP: Andrzej Zaczyk wyróżniony Odznaką "Honorowy Dawca Krwi- Zasłużony dla Zdrowia Narodu", oraz Paweł Motyka i Daniel Skrzypiec (strażacy PSP) wyróżnieni "Odznaką Honorową PCK". Więcej informacji i zdjęcia na: http://pck.malopolska.pl/

  12 marca 2018:

  Strażacy zdobywali kolejne doświadczenia

  W lutym i marcu strażacy OSP Ptaszkowa uczestniczyli w specjalistycznych szkoleniach i ćwiczeniach praktycznych przygotowujących ich do działalności ratowniczej w różnych uwarunkowaniach.

  Pierwsze szkolenie odbyło się nad zalewem Klimkówka a jego tematem było ratownictwo na zamarzniętych akwenach. W tych ćwiczeniach zorganizowanych przez OSP w Ropie wzięło udział 50 strażaków OSP i PSP w tym 4 strażaków z naszej jednostki. W ćwiczeniach które odbyły się w trudnych warunkach zimowych przy temperaturze -10 stopni i silnym wietrze ćwiczono techniki podejmowania z wody za pomocą podręcznego i specjalistycznego sprzętu osób poszkodowanych.

  3 marca w OSP Niskowa zorganizowano szkolenie i ćwiczenia z zakresu rozwoju i technik gaszenia pożarów wewnętrznych. Po szkoleniu teoretycznym uczestnicy (w tym 1 strażak z naszej OSP) mieli możliwość praktycznego doskonalenia techniki: wejścia do płonącego pomieszczenia, skutecznego operowania prądem gaśniczym i poruszania się w strefie pożaru – wszystko to umożliwiał specjalistyczny kontenerowy trenażer ogniowy.

  Zdjęcia z ćwiczeń na stronie www.ptaszkowa.pl

  20 stycznia 2018:

  Zwracamy się o pomoc w ciężkiej rehabilitacji umożliwiającej polepszenie sprawności ruchowej oraz w walce o odzyskanie wzroku Milenki córki naszych strażaków Natalii i Karola.

  1% z podatku można przekazać na konto Fundacji JiM wpisując nr:
  KRS: 0000127075, cel szczegółowy: #2026 Milena Michalik
  i zaznaczamy: "Wyrażam zgodę"
  Darowizny można również przesyłać na konto Fundacji JiM nr:
  88 1240 2539 1111 0010 2766 0745 z dopiskiem: # 2026 Milena Michalik

  Dziękujemy!!!
  9 stycznia 2018:

  Walne zebranie sprawozdawcze

  Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Ptaszkowej zawiadamia i zaprasza wszystkich członków na Walne zebranie sprawozdawcze za rok 2017 - które odbędzie się dnia 20 stycznia br. (sobota) o godzinie 15.00 w remizie OSP. Zapraszamy !


  17 listopada 2017:

  Z żalem i smutkiem informujemy, że dnia 17 listopada br. zmarł ś.p. Józef GRUCA r. 1931 - członek honorowy OSP w Ptaszkowej. Swoją działalność w straży pożarnej rozpoczął w roku 1958. Jako członek czynny OSP przez wiele lat ratował dobytek mieszkańców Ptaszkowej i okolicznych miejscowości. Poza działalnością ratowniczą do 1996 r. był członkiem Zarządu OSP, a następnie do roku 2011 był członkiem Komisji Rewizyjnej. Przez wiele lat reprezentował naszą jednostkę na uroczystościach wchodząc w skład pocztu sztandarowego. Za działalność na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 19 listopada 2017 r. o godz. 12.30 w zabytkowym kościele w Ptaszkowej.

  Cześć Jego Pamięci !

  25 września 2017:

  Mimo deszczu - jesień przywitana

  Mimo fatalnych warunków pogodowych, dzięki determinacji organizatorów udało się przeprowadzić XVIII już edycję imprezy "Żegnamy lato - Witamy jesień" a w jej ramach m.in. Trójbój sportowo-obronny jednostek OSP gminy Grybów, otwarte zawody strzeleckie, oraz turniej siatkarski.

  Nie zawiodły ekipy strażaków i aż 25 zespołów przystąpiło do rywalizacji w trzech konkurencjach: strzelanie z karabinka sportowego, rzut lotkami do tarczy i rzut granatem (zamieniony na rzut kółkiem do celu).

  Wyniki rywalizacji drużyn OSP w trójboju są następujące:

  Dziewczęta: I - OSP Ptaszkowa 2, II - OSP Ptaszkowa 1, III - OSP Siołkowa
  Chłopcy: I - OSP Cieniawa, II - OSP Biała Niżna, III - OSP Grybów Biała 2
  Kobiety: I - OSP Stara Wieś, II - OSP Krużlowa Wyżna, III - OSP Grybów Biała
  Mężczyźni: I - OSP Stara Wieś 1, II - OSP Biała Niżna, III - OSP Stara Wieś 2

  Indywidualnie w trójboju zwyciężyli:

  Zuzanna Rutkowska OSP Grybów Biała (Dziewczęta), Jan Górka OSP Krużlowa Wyżna (Chłopcy), Drąg Katarzyna OSP Grybów Biała (Kobiety), Jaworecki Rafał OSP Stara Wieś (Mężczyźni).

  Do rywalizacji w turnieju piłki siatkowej rozegranym na hali w ZSP Nr 1 w Ptaszkowej przystąpiły cztery zespoły a klasyfikacja końcowa turnieju jest następująca:


  I miejsce - "Gród - Czop" Podegrodzie
  II miejsce - "Orzeł" Biała Niżna
  III miejsce - PKS Jaworze Ptaszkowa
  IV miejsce - UKS "Krzemień" Kamionka Wielka

  Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji imprezy,fundatorom nagród, pucharów i upominków oraz Paniom z KGW z Ptaszkowej za pyszne potrawy z grilla, wspaniałe ciasto i gorącą herbatkę.

  Zdjęcia z imprezy na stronie www.ptaszkowa.pl

  22 września 2017:Kobieca drużyna OSP Ptaszkowa w składzie: Jolanta Kiełbasa, Alicja Gucwa, Agnieszka Gucwa, Kinga Gucwa i Wiktoria Rola zwyciężyła w V Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej Strażaków OSP która odbyła się w dniach 16 i 17 września br. w Szczawnicy - nasze Panie powtórzyły sukces z roku 2015 i 2016 i obroniły tytuł mistrzowski w klasyfikacji drużyn kobiecych. Ta sama sztuka nie udała się drużynie męskiej (rok 2015 - I miejsce, 2016 - VI miejsce) - która po dwudniowych zmaganiach w bardzo trudnych konkurencjach sprawnościowych i wytrzymałościowych zajęła i tak bardzo dobre V miejsce.

  Zdjęcia w galerii na stronie: www.ptaszkowa.pl

  19 września 2017:

  Żegnamy lato - witamy jesień. Zaproszenie.

  W najbliższą sobotę, 23 września na obiektach obok sołectwa w Ptaszkowej odbędzie się coroczna impreza sportowo-obronna "Żegnamy lato - witamy jesień". Zapraszamy od godz. 10.00 wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji w przygotowanych grach i zabawach, w tym strzelaniu z karabinka pneumatycznego. W Gminnym Ośrodku Kultury przygotowana zostanie wystawa rękodzieła do obejrzenia której Instruktorzy GOK zapraszają.
  W ramach imprezy, od godz. 9.00 rozegrany zostanie Turniej Piłki Siatkowej na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ptaszkowej.

  W Imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy i życzymy wspaniałej zabawy!  starsze nowsze najnowsze

  powrót do góry
  Z wyjazdów:

  Usuwanie śniegu
  z Ośrodka Zdrowia
  2013-01-30  Usuwanie szerszeni
  2012-08-23  Pożar trawy
  2012-03-17  Udrożnianie przepustu
  2012-02-25  2010-07-16
  Pożar suchej trawy

  2010-05-01
  Wypadek drogowy

  2010-01-19
  Kolizja drogowa

  2009-08-23
  Likwidacja skutków opadów
  (Filmy avi:)
  2007-09-13
  Usuwanie szerszeni

  2007-04-26
  Usuwanie mszyc


  Straż oczami dzieci: