Teren działania

Ptaszkowa jest największą wsią spośród 16 wchodzących w skład Gminy Grybów.

Wieś leży w rozległej dolinie przy linii kolejowej Grybów - Nowy Sącz. Zabudowa wsi znajduje się na wysokości 500 m. n.p.m. Wieś liczy około 3 tys. mieszkańców. Posiada duże walory krajoznawcze i łagodny mikroklimat, który sprzyja organizowaniu wycieczek pieszych, rowerowych, jak również sportów zimowych - wspaniałe trasy biegowe, wyciąg narciarski.

Panoramy Ptaszkowej:
(zima 2004/2005, autorzy: P.M., L.J.)


słabsza jakość (257kB) lepsza jakość (713kB)

(lato 2004, autorzy: P.M., L.J.)


słabsza jakość (251kB) lepsza jakość (734kB)


W miejscowości przeważa nowa zabudowa. Znajduje się tu Instytut Metereologii, Ośrodek Zdrowia, 2 Szkoły Podstawowe, Gimnazjum, Poczta Polska, 2 bankowe punkty obsługi klienta, stacja benzynowa oraz sklepy.

Na szczególną uwagę zasługuje drewniany kościółek z 1555 roku w późno gotyckim stylu. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z 1795 roku z częścią malowideł z XVI wieku W bocznym ołtarzu znajduje się statua "Matki Bożej ze Słonecznikiem" z 1420 roku.

W 2003 roku podczas prac konserwatorskich płaskorzeźby "Modlitwa w Ogrojcu" dokonano sensacyjnego odkrycia - płaskorzeźbę wykonał sam Witt Stwosz.Najwięcej informacji o miejscowości można znaleźć na jej oficjalnej stronie: www.ptaszkowa.pl


OFICJALNA STRONA JEDNOSTKI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W PTASZKOWEJ


Strona www.ptaszkowa.pl